Haberler

15. Engelsiz Üniversiteler Bölge Toplantısına Katıldık

20-22 Nisan 2016 tarihlerinde, Hatay - Mustafa Kemal Üniversitesi tarafından düzenlenen 15. Engelsiz Üniversiteler Bölge Toplantısı'na; derneğimiz adına Emre Taşgın, Meltem Gizem Şatır ve Ali Köse katıldılar.
Emre Taşgın ve Ali Köse, uzaktan eğitim ve açıköğretim fakültelerinde engelli öğrencilerin karşılaştığı sorunlara ve bu hususta, dernek olarak Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı desteği ve Engelsiz ODTÜ Topluluğu ortaklığında yürüttüğümüz Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi projesi kapsamında yaptığımız çalışmalara değinen bir sunum gerçekleştirdiler.

Engellilerden engellilere engel

Proje katılımcılarımızdan Aykut Çağrı Turan, üniversite sınavlarında engellilere farklı sorular sorulması üzerine açılan imza kampanyasının neden ayrımcılık olduğunu ve eşitsizliğe yol açtığını anlatıyor:

Uşak Üniversitesi GEKOP'a Katıldı

Uşak Üniversitesi, görme engelliler için internet aracılığıyla yaklaşık 15 bin kitabı sesli ve dijital olarak ücretsiz sunan Görme Engelli Kütüphaneleri Ortak Platformu’na (GEKOP) kendi kaynaklarını paylaşıma açarak katıldı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nden Kütüphane Hizmeti

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), aldığı cihazlarla az gören ya da hiç göremeyen engellilere kütüphane hizmeti veriyor.

MAKÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı İsmail Kutluay, gazetecilere yaptığı açıklamada, üniversitede görme engelli 7 öğrenci bulunduğunu, bu öğrencilerin kütüphaneden faydalanabilmesi için çalışma yapıldığını söyledi.

Çalışma kapsamında aldıkları yazıyı sese dönüştüren, harfleri büyüten, Braille alfabesinde çıktı verebilen cihazlar ve büyüteç ile az gören ya da hiç göremeyen engellilere kütüphane hizmeti başlattıklarını anlatan Kutluay, şu bilgileri verdi:

"Bu sistemin bir metni az görenler için 80 kat büyütme özelliği var. Metni aynı zamanda sese de dönüştürebiliyor. Diğer cihazımız, program üzerinden metnin fotoğrafını çekerek anında sese ve metne dönüştürüyor. Bu sistem hiç göremeyenlere yönelik. İsterlerse Braille alfabesinde çıktı alabiliyorlar. Öğrencilerimiz, kütüphanemizde bulunan taşınabilir büyüteci zimmet karşılığında yanlarında götürüp faydalanabilir. Kütüphanede bulunan bir görevlimiz görme engelli arkadaşlarımıza
teknik konularda bilgi veriyor ve yardımcı oluyor."

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı ise sistemden öğrencilerin yanı sıra görme engelli vatandaşların da faydalanabileceğini kaydetti.

Kütüphaneye üye olan her öğrenci ve vatandaşın bu sistemi kullanabileceğini vurgulayan Saatcı, "Amacımız görme engelli öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın bilgiye kolay ulaşmasını sağlamak. Üniversite kütüphanemiz 24 saat hizmet veriyor. Öğrencilerimiz istedikleri saatte gelip istedikleri kitaptan faydalanabilir" dedi.
Kaynak: http://www.radikal.com.tr/burdur_haber/gorme_engellilere_kutuphane_hizme...

Akdeniz Üniversitesi İki Ödül Aldı

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) en iyi web sayfası ve Engelsiz Bilişimde Eğitim ödülü aldı.

Genişletilmiş Engelli Öğrenciler Komisyonu Toplantısı Yapıldı

Engelli öğrencilerin karşılaştıkları sorunlar ve çözüme ilişkin önerilerin tartışıldığı "Genişletilmiş Engelli Öğrenciler Komisyonu Toplantısı" 11 Eylül 2014 tarihinde Yükseköğretim Kurulunda yapıldı.

RSS - Haberler beslemesine abone olun.