Duyurular

Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi'nden katılım çağrısı!

2014-2015 Eğitim-öğretim döneminden itibaren Sabancı Vakfı Hibe Programları tarafından desteklenen ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği ile Engelsiz ODTÜ Topluluğu ortaklığında yürütülen Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi, üniversite öğrenimi gören engelli öğrencilere çağrı yapıyor!

"Engelsiz Kampüs" adlı kısa filmimiz yayında!

Sabancı Vakfı Hibe Programları tarafından desteklenen "Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi" adlı projemiz kapsamında, üniversitelerde karşılaşılan erişilebilirlik sorunlarına dikkat çekmek amacıyla bir kısa film çektik. Filmde bu defa her yer engelli bireylere göre düzenlenmiş, sınav soruları yalnızca Braille olarak verilmiş, engelli park yerlerinin çokluğu nedeniyle engelsiz bireyler araçlarını park edecek bir yer bulamaz olmuş, kılavuz izler her tarafı kapladığından engelsiz bireylere yürümeleri için çok az bir yer bırakılmış.

"ÜNİVERSİTELERDE ENGELLİLERE YÖNELİK ERİŞİLEBİLİRLİK HUSUSUNDA MEVCUT DURUM ANALİZİ: 2015-2016" adlı kitabımız yayınlandı

Ülkemizde bulunan devlet ve vakıf üniversitelerinde engelli öğrenci birimlerinin kurulmasının mevzuatla zorunlu hale gelmesinin üzerinden yaklaşık olarak 10 yıl geçti. Bu birimlerin en temel görevi, engelli öğrencilerin öğrenimleri sırasında karşısına çıkan erişilebilirlik sorunlarının giderilmesi olarak tanımlandı. Ancak halen bu birimlerin nasıl bir kurumsal yapıyla idare edileceği, birimlerin görev ve sorumluluklarının tam olarak ne olabileceği ve birimde hangi uzmanlık alanlarına sahip personelin çalışması gerektiği gibi konularda tartışmalar sürmektedir.

10. Engelsiz Üniversiteler Çalıştayına Katıldık

12-13 Mayıs 2016 tarihlerinde, Eskişehir - Anadolu Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen 10. Engelsiz Üniversiteler Çalıştayı'na, EGED - "Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi" ekibi olarak 8 kişi katıldık.

2. Ana toplantımız yapıldı

Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında, Engelsiz ODTÜ Topluluğu ortaklığıyla yürütmekte olduğumuz Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi'nin 2. ana toplantısı 30 Nisan - 1 Mayıs 2016 tarihlerinde Ankara'da yapıldı.

1. Toplantımız İstanbul'da gerçekleşti

Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve Engelsiz ODTÜ Topluluğu ortaklığında yürütülen ve Sabancı Vakfı Hibe Programları tarafından desteklenen Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi kapsamında, 27-29 Kasım tarihlerinde farklı engel gruplarından engelli öğrencilerin katılımıyla İstanbul'da bir toplantı düzenlendi.

Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi devam ediyor

Sabancı Vakfı Hibe Programları tarafından desteklenen ve Engelsiz ODTÜ Topluluğu ortaklığında yürütülen Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi bu yıl da devam ediyor. Bu yıl projemize yeni dahil olacak öğrenciler ve bir önceki yıl katılan öğrencilerden oluşacak çalışma grupları, yayınlanan sonuç raporunun savunuculuk faaliyetlerini yürütecek ve spesifik alanlarda araştırmalar yaparak ilgili kamu kurumlarıyla paylaşacak.

"ÜNİVERSİTELERDE ENGELLİLERE YÖNELİK ERİŞİLEBİLİRLİK HUSUSUNDA MEVCUT DURUM ANALİZİ: 2014-2015" Adlı kitabımız yayınlandı

Eğitimde Görme Engelliler Derneği olarak, Engelsiz ODTÜ Topluluğu ortaklığında ve Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı desteğiyle yürütmüş olduğumuz Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi kapsamında, "ÜNİVERSİTELERDE ENGELLİLERE YÖNELİK ERİŞİLEBİLİRLİK HUSUSUNDA MEVCUT DURUM ANALİZİ: 2014-2015" adlı kitabımız yayınlandı.

Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi'nden Katılım Çağrısı

Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve Engelsiz ODTÜ Topluluğu ortaklığında yürütülen, Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı tarafından desteklenen Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi devam ediyor. Proje, sorunlarına yönelik inisiyatif alacak engelli üniversite öğrencilerine çağrı yapıyor.

Üniversite değerlendirme anketi

Üniversite değerlendirme anketi; Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve Engelsiz ODTÜ Topluluğu ortaklığında düzenlenen, Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı tarafından desteklenmekte olan Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi kapsamında, engelli öğrencilerin öğrenim gördüğü üniversitede bulunan imkanları değerlendirmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilmektedir.

RSS - Duyurular beslemesine abone olun.