İnternet Sitemiz Kullanımı Hakkında İpuçları

Bu sayfada e-platformumuza ilişkin temel bilgiler ve kullanımına dair ipuçları bulunmaktadır.

Sık Sorulan Sorular: 

Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi kim tarafından yürütülmektedir?

Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi, Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve Engelsiz ODTÜ Topluluğu ortaklığında, Sabancı Vakfı'nın desteğiyle yürütülmektedir.

Neden engelsizuniversite.org?

Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı tarafından desteklenen Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projemiz, adından da anlaşılacağı üzere üniversite öğrenimi gören engelli öğrencileri bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Bunun için proje faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilecek yüz yüze etkinliklerin yanı sıra uzun vadeli bir birliktelik için E-Platform kurulmuş ve örgütlenmenin bu şekilde sağlanabileceği düşünülmüştür. engelsizuniversite.org İnternet sitemiz, yalnızca proje faaliyetlerinin duyurulacağı bir sayfa olmayıp kullanıcılarının ekleyeceği içeriklerle interaktif bir E-Platform olmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle sitemize üyelik işlemini gerçekleştirerek üniversite öğrenimi gören diğer engelli öğrencilerle etkileşimde bulunabilirsiniz. E-platformumuzun en temel hedefi, engelli üniversite öğrencilerinin sorunlarını ele alarak çözüm önerileri geliştireceği, karar mekanizmalarına dahil olacak bir engelli öğrenci inisiyatifinin temelini oluşturmasıdır.

Neden Üye Olmalıyım?

engelsizuniversite.org, Kullanıcı odaklı bir sitedir. Üniversite öğrenimi gören engelli öğrencilerin veya mezunların paylaşım yapabileceği, deneyim aktarımında bulunabileceği, sorunlarını dile getirebileceği, yeni bilgiler öğrenebileceği bir platform olma amacındadır. Sitemize üye olarak forumlarda başlık açabilir, içerik ekle kısmındaki alanlara yeni içerikler ekleyebilir, diğer üyelerle mesajlaşabilir, yakın zamanda üye kullanıcılarımıza sağlanacak diğer olanaklardan faydalanabilirsiniz.

Üyelik başvurumu tamamladım, şimdi ne yapmalıyım?

Ana sayfada bulunan "Yeni hesap oluştur" bağlantısına tıklayarak ilgili alanları doldurduktan sonra şifrenizi belirleyebilmeniz amacıyla e-posta adresinize sistem tarafından bir ileti gönderilecektir. Gönderilen iletideki bağlantıya tıklayarak tek seferlik bir giriş yapınız ve şifrenizi belirleyiniz. Böylece üyelik işleminiz tamamlanmış olacaktır. Artık kullanıcı adı ve şifrenizle oturum açarak site içeriğinden yararlanabilirsiniz.

Üyelik formunda sorulan bilgiler profil sayfamda görüntülenmekte midir?

Üyelik formunda sorulan ad - soyad,doğum tarihi, yaşanılan şehir, üniversite, bölüm ve engel durumu gibi bilgiler istatistik amacıyla alınmakta; profil sayfanızda görüntülenmemekte ve 3. kişilerle paylaşılmamaktadır.

Bazı sayfalara tıkladığımda "Erişim engellendi" şeklinde uyarı alıyorum. Bunun nedeni nedir?

Sitemizi ziyaretiniz sırasında tıklamış olduğunuz bir sayfada "Erişim engellendi" şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorsanız, yalnızca üye kullanıcılarımıza özel bir bölüme ulaşmaya çalışıyorsunuz demektir. Bu sayfaya ulaşmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

"Proje Hakkında" başlıklı sayfada ne tür içerikler bulunmaktadır?

"Proje hakkında" başlıklı sayfada, Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi adlı projemize neden gereksinim duyulduğu, proje ekibi ve projenin yürütülmesini sağlayan kuruluşlar hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Öğrenci Paylaşım Forumu ile ne amaçlanmaktadır?

Daha önce de belirtildiği üzere, internet sitemiz yürütülmekte olan projemizle ilgili faaliyetler hakkında bilgi vermek maksatlı kurulmamıştır. engelsizuniversite.org İnternet sitemiz, üniversite öğrenimi gören engelli öğrencilerin deneyim aktarımında bulunarak birbirine destek vermesi ve karar mekanizmalarına etkin bir şekilde katılabilecek bir öğrenci birlikteliğini sağlamak maksadını taşımaktadır. Ayrıca, oluşturulan forum sayfasındaki ilgili kategorilerde paylaşacağınız bilgi ve tecrübeler, gelecekte üniversite öğrenimi görmek isteyen engelli öğrenciler için de bir bilgi kaynağı niteliği taşıyacaktır. Hepsinden önemlisi, bu sitede bir forum sayfası oluşturulmasının asıl gayesi, kendi sorununu çözmeye karar vermiş bireylerin ortak buluşma noktası meydana getirmektir.

Forumda dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Öğrenci paylaşım forumunda yalnızca üye olmuş kullanıcılarımız paylaşımda bulunabilmektedir. Sitemize üye olan kullanıcılarımız, forumlarda başlık açabilir veya bir başlıkta cevap yazabilir. Üye olmayan kullanıcılarımız ise forum içeriğini görüntüleyebilir. Üye kullanıcılarımız, açacakları başlıkların ilgili kategoriyle ilgili olmasına dikkat etmelidir. Konuyla ilgili olmayan bir kategoride açılmış bir başlık moderasyon ekibi tarafından ilgili kategoriye taşınabilir veya tamamen kaldırılabilir. Bununla birlikte üye kullanıcılarımızın başlatacağı konu daha önce açılmış olabilir. Bu nedenle arama kısmına ilgili anahtar kelimeleri yazarak çıkan sonuçların takip edilmesi forumda başlık kirliliğini önleyecektir. Forum kullanımıyla ilgili kurallar forum asayfasındaki "Duyurular ve forum kuralları" adlı kategoride yer almaktadır.

Forumda nasıl yeni konu başlatabilirim?

Forumda yeni konu açmak için öncelikle üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapıp forum sayfasını görüntüledikten sonra başlık açmak istediğiniz kategoriye tıklayınız. Daha sonra "yeni konu" bağlantısına tıklayarak başlık ve gövde alanlarını doldurup hangi foruma başlık eklemek istediğinizi seçiniz ve "kaydet" düğmesine tıklayınız. Yeni konu açma ve var olan başlığa cevap ekleme işlemleri her kullanıcı için erişilebilir durumdadır.

Proje faaliyetlerine katılım başvuru formu nedir?

Sabancı Vakfı tarafından desteklenen Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi kapsamında İstanbul ve Ankara'da olmak üzre 25 engelli üniversite öğrenimi gören engelli öğrencinin katılacağı iki toplantı düzenlenecektir. Bu toplantıların temel amacı, üniversitelerde karşılaşılan sorunların ele alınarak çözüm önerilerinin belirlenmesi ve uzun vadede karar mekanizmalarına etkin katılabilecek bir öğrenci birlikteliğinin oluşturulmasıdır. Bu faaliyetlerin tümüne tam katılabilecek engelli üniversite öğrencilerinin başvuruları beklenmektedir. Başvuruların değerlendirilmesinde engel durumları, cinsiyet eşitliği ve coğrafi dağılım gibi hususlar göz önünde bulundurulacak, formda sorulan spesifik sorulara verielen yanıtlara dikkat edilecektir.

Sitede ne tür etkinliklerle ilgili bilgiler yer almaktadır?

Son zamanlarda engelli bireylere yönelik akademik ve sosyal içerikli etkinliklerin sayısı artmaktadır. Ancak bu çalışmalardan herkesin bilgi sahibi olamadığı görülmüştür. Sitemizdeki ilgili alanlarda üniversitelerde engelli bireylere yönelik gerçekleştirilen etkinliklere ve projemiz faaliyetlerine yer verilmektedir. Ayrıca sitemize üye olan kullanıcılarımız kendi dahil olduğu üniversite, öğrenci topluluğu ve STK'ya ait bir etkinliği bu alana ekleyebilir. Eklenen içerikler moderasyon ekibi tarafından değerlendirilir; ilgili kategoride yayınlanır.

Öğrenci toplulukları sayfasıyla amaçlanan nedir?

Üniversitelerimizde engelliler alanında faaliyet yürüten öğrenci topluluklarının sayısında bir artış bulunmaktadır. Bu kulüpler arasında temeli eskiye dayananlar da bulunmaktadır. Oluşturulan bu sayfa aracılığıyla engelliler alanında çalışan öğrenci topluluklarının tanıtımlarını yapmasına imkan verilerek birbirleri arasındaki etkileşimi güçlendirmek ve engelli öğrencilerin bu kulüplerle temas kurmasını sağlamak amaçlanmaktadır. Bu sayfada öğrenci topluluklarının tanıtımlarına ve düzenlediği etkinliklere yer verilmektedir. Ayrıca üye kullanıcılarımız dahil olduğu toplulukla ilgili içerik ekleyebilir ve moderasyon ekibinin incelemesinin ardından eklenen içerik ilgili alanda yayınlanır.

Üniversite engelli birimleri hakkında sitede ne tür bilgiler bulunmaktadır.

Ana menüde bulunan ilgili sayfada, her üniversite kurulması zorunluluk olan üniversite engelli birimlerine ait iletişim bilgileri yer almaktadır. Bu tür toplu bilgilerin oluşturulmasıyla ilgili bazı çalışmalar yapılmaktadır. Bizler de ulaşabildiğimiz bilgileri bir arada kullanıcılarımıza sunarak engelli birimiyle daha hızlı temas kurulmasına katkıda bulunmak amacındayız. Unutulmamalıdır ki; üniversitede yaşanan bir sorunun çözümü için ilk başvurulması gereken adres engelli birimleridir.

İyi uygulama örneklerinden kastedilen nedir?

Teknolojinin gelişmesi engelli bireylere yeni imkanları da beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda daha önce imkansız olarak görülen birçok alanda engelli bireylerin başarılı olduğu görülmektedir. Hiç kuşkusuz bu başarı alınan eğitimle de doğru orantılıdır. İlgili sayfada, ülkemizde ve yurtdışındaki üniversitelerde örnek olarak alınabilecek erişilebilirlik uygulamalarına yer verilmektedir. Ayrıca, sitemize üye olan kullanıcılarımız da bu örneklerin sayısını artırabilir ve bu alanda bir bilgi bankasının oluşmasına katkıda bulunabilirler.

Haberler başlığında hangi gelişmelere yer verilmektedir?

Üniversiteler, engelli öğrencilerin erişimi bakımından her geçen gün yeni uygulamalara imza atmaktadırlar. Bu sayfada üniversitelerde engelli öğrencilere yönelik yaşanan olumlu gelişmelere yer verilmektedir.

Bilgi bankasından ne tür bilgiler edinilebilir?

Bu sayfada üniversiteler ve engelli erişimi hakkındaki mevzuat bilgileri, rapor ve çeşitli bilimsel dokümanlara yer verilmektedir.

Güvenlik kodu ne için gereklidir ve nasıl kullanılır?

Güvenlik kodu, en genel tabirle, form alanları yoluyla siteye karşı yapılma ihtimali bulunan saldırıları önlemek ve gönderilerin gerçek kullanıcılar tarafından oluşturulup oluşturulmadığını tespit etmek amacıyla kullanılır. Sitemizde kullanmakta olduğumuz güvenlik kodlarının özellikle görmeyen kullanıcılar tarafından erişilebilir olmasına dikkat edilmiştir. Kullandığımız sistemde en az 6 harfli bir kelime verilir ve bu kelimede bir harf altı çizili (_) olarak boş bırakılır. Sizden ilgili alana boş bırakılan harfi yazmanız beklenmektedir. Örneğin; "kitapl_k" kelimesini ele alalım. Bu kelimede altı çizili olan harf "ı" harfidir ve ilgili alana yalnızca "ı" harfinin yazılması gerekir.

Sitenin tasarımında erişilebilirlik kurallarına dikkat edilmiş midir?

Sitemizin tasarlanmasında herkesin rahatça erişim sağlayabileceği bir altyapı oluşturulmasına özen gösterilmiştir. Ancak belirlenen herhangi bir erişim sorunu varsa, site yönetimine ulaştırılması halinde giderilmesine çalışılacaktır.