Engelli Üniversite Öğrencilerine çağrı

Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı tarafından desteklenen, Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve Engelsiz ODTÜ Topluluğu ortaklığında yürütülen Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi, üniversite öğrenimi gören engelli öğrencileri kendi sorunlarıyla ilgili inisiyatif almaya çağırıyor!
Projemiz kapsamında oluşturulan www.engelsizuniversite.org internet sitesi aracılığıyla farklı engel gruplarına mensup 25 üniversite öğrencisinden oluşan bir örgütlenmenin temelini atacak çalışmalar yürütülecek. Bu amaçla İstanbul ve Ankara'da iki toplantı gerçekleştirilecek. 28-30 Kasım tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecek ilk toplantıda, farklı engel grupları birbirini tanıma imkanı bulurken hak temelli yaklaşım, savunuculuk, erişilebilirlik gibi kavramlar hakkında fikir sahibi olacak, atölye çalışmalarında sorun olarak gördüğü hususları tartışacak. İlk toplantı sonunda ele alınan konular arasında öne çıkan başlıklarla ilgili çalışma grupları oluşturulacak ve Ankara'da düzenlenecek ikinci toplantıya kadar bu grupların belirlenen alanda sorunların tespiti ve çözüm önerileri geliştirmesi sağlanacak. Nisan 2015'te Ankara'da gerçekleştirilecek toplantı sonunda ise elde edilen veriler raporlaştırılarak ilgili kurumlarla paylaşılacak. Böylece engelsiz üniversiteye giden yolda engelli öğrenciler de söz sahibi olacak ve taleplerini etkin bir şekilde dile getirebileceği bir platforma kavuşacak.
İstanbul ve Ankara'da düzenlenecek iki toplantıyla ilgili ulaşım ve konaklama masrafları proje bütçesi tarafından karşılanacak. Proje faaliyetlerine katılacak kişilerin belirlenmesinde; engel grupları, cinsiyet eşitliği, coğrafi dağılım ve başvuru formunda sorulan spesifik sorulara verilen cevaplar göz önünde bulundurulacak ve buna paralel olarak 25 kişinin katılımı sağlanacak.
Erişilebilir ortamlarda bir üniversite öğrenimi görmek istiyorsanız ve bunu sağlamak için fikirleriniz varsa, sizi projemize katılmaya davet ediyoruz!
Son başvuru tarihi: 3 Kasım 2014, 17.00
Detaylı bilgi ve başvuru formu için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.
Proje faaliyetlerine katılım başvuru formu için tıklayın

Kategori: